Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Metalmisja

Udostępnij:
Datowanie: 2000
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:min. 17 min, sekundy 43
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/165
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Praca jest śladem współpracy Marcelo Zammenhoffa z Forum Fabricum, klubem muzycznym i miejscem spotkań oraz prezentacji kultury niezależnej, działającym w Łodzi w latach 1997–2003. Zammenhoff, który był muzykiem-rezydentem FF, tworzył także krótkie formy artystyczne wideo wyświetlane podczas wydarzeń. Metalmisja, określana przez autora jako videonowela, powstała z okazji współpracy klubu Forum Fabricum z M1 – pierwszym centrum handlowym w Łodzi.

Film przedstawia postać bohatera – metalmaga zajmującego spawaniem i przetwórstwem metalu. Metalmag porusza się w przestrzeni M1, a jego działania komentowane są przez grupkę przejętych osób w formie zaaranżowanego reportażu. Wideo, nagrane przez Zammenhoffa pierwszą posiadaną przez niego kamerą cyfrową, było w większości improwizowane i oparte o wyznaczającą rytm muzykę. Powstało na okoliczność bankietu przedstawicieli M1 w klubie Forum Fabricum, będąc ciekawym przypadkiem przecinania się światów biznesu i kultury niezależnej.


Jakub GawkowskiDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty