Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Dwie wieże - experyment przestrzenny

Udostępnij:
Datowanie: 2003
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:min. 5 min, sekundy 28
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/166
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Forma filmowa zrealizowana w formie pastiszu kina akcji z użyciem dostępnych w domowych warunkach technik efektów specjalnych. Głównym bohaterem filmu są tytułowe łódzkie „dwie wieże”, czyli wieżowce wybudowane dla Centrali Handlu Zagranicznego w Łodzi w 1976 roku przy ul. Traugutta, w niedalekim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna.

Wideo to odpowiedź i przetworzenie wydarzeń zamachu na World Trade Centre z 11 września 2001 roku. Do pracy włączone są także sceny ukazujące interakcje z przypadkowymi przechodniami, których artysta poprosił o odegranie filmowych reakcji.


Jakub GawkowskiDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także