Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Prowokowanie słonia morskiego

Udostępnij:
Datowanie: 2019
Technika: film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:min. 4 min, sekundy 21
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/169
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Nagranie, w którym artysta wchodzi w relacje i w dźwiękowy dialog z krajobrazem, powstało na Teneryfie pod wpływem inspiracji skalistym wybrzeżem i ruchem wody. Jak tłumaczy artysta:

„jest to nieprzyjazny kawałek lądu, zbudowany z zastygłej lawy wulkanicznej, nasuwający mi nieustająco skojarzenia z wyspą Galapagos przedstawioną w powieści Kurta Vonneguta. Lubiłem zaglądać w to miejsce ze względu na znajdujący się tam twór geologiczny: „syfon” tryskający strumieniem wody pod wpływem fal napierających na skały. W tym miejscu powstało kilka muzycznych rejestracji wideo, lecz dopiero ta wersja dialogu ze Słoniem Morskim wydała mi się zadowalająca. Występuję w niej w stroju zapożyczonym z grupy performersko-muzycznej Psie Kłaki”.

Autorką zdjęć jest Jessica Rossolini.


Jakub Gawkowski


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz)

Artysta współczesny, performer, kompozytor, eksperymentator. Przedstawiciel polskiego kina eksperymentalnego, offowego i eksperymentalnej sceny muzycznej electro/synth/noise, a także działacz i organizator wydarzeń kulturalnych. Mieszka i tworzy w Łodzi. Konstruktor pierwszych samplerów kasetowych. Autor „Telewizji Antlantyda” – pionierskich programów emitowanych w TVP2 latach 1993–94, a także czterech Festiwali Myśli Cyfrowej CYFROTEKA, założyciel Teatru Elektrycznego, grupy filmowej Plazma TV oraz ekstremalnej galerii Xylolit w Łodzi (działającej w latach 1995–96). Na początku lat 90. XX wieku był prekursorem nowych gatunków muzycznych...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty